„Tutaj (…) wszystko się zaczęło…” Klasy pierwsze śladami wielkiego Polaka

Z inicjatywy szkolnego katechety,  Ks.Łukasza Jachymiaka, w czwartek 28 listopada klasy pierwsze a i b, miały okazję odwiedzić Wadowice – miejsce jednoznacznie kojarzące się z osobą Karola Wojtyły.

Najpierw zwiedziliśmy klasztor Karmelitów Bosych w Wadowicach, z którym związany był przyszły papież jako dziecko. To tylko wstęp do dalszej eksploracji historii życia polskiego papieża.  Po zejściu z tzw. „górki” ksiądz Jachymiak zaprosił wszystkich uczestników do niezwykle klimatycznej i przytulnej kawiarni (przedwojennej Mleczarni Hygienicznej), gdzie kiedyś młodziutki Karol ze swoim ojcem przychodzili na obiady. Tu rozgrzaliśmy się herbatą, kawą i zjedliśmy pyszne kremówki. Pełni świeżej energii ruszyliśmy do kolejnych miejsc związanych z biografią młodego Wojtyły i jego rodziny.

Odwiedziliśmy świątynię, znajdującą się w samym centrum Wadowic, w której malutki Lolek przyjął chrzest. Jednak prawdziwym gwoździem programu naszej wycieczki było nowoczesne muzeum, znajdujące się w kamienicy zamieszkiwanej przez rodzinę Wojtyłów. Zwiedzając kolejne świetnie zaprojektowane i wyposażone w nowoczesne, multimedialne rozwiązania, sale, mogliśmy się wczuć w kolejne etapy życia polskiego świętego. Wędrowaliśmy po bruku wadowickiego rynku, pokojach zajmowanych przez Wojtyłów, krakowskich uliczkach, a wreszcie przemieszczaliśmy się trasami jego pielgrzymek prowadzących przez wiele krajów świata (i to dosłownie, bo pod naszymi stopami, w oszklonych wnękach, znajdowała się ziemia z różnych zakątków naszego globu).

To była niezapomniana wycieczka! Wróciliśmy bogatsi w wiedzę i przeżycia. I oczywiście z  pudełkami kremówek. Za wszystko serdecznie dziękujemy organizatorowi, ks. Łukaszowi Jachymiakowi.

                                                                                      Piotr Taborski, kl. Ia