HUMANISTOM UPAŁY NIESTRASZNE

      I dlatego, mimo niezbyt sprzyjającej aury, odważni humaniści z klasy Ia udali się na dawno zaplanowaną wycieczkę do Krakowa śladami średniowiecza, renesansu i baroku. Towarzyszyły im równie nieustraszone nauczycielki (także humanistki) p. Danuta Kasperczyk i p. Alicja Mosur.

      Na trasie wycieczki znalazły się budowle sakralne: romański kościół pw. św. Andrzeja i barokowa świątynia pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła. W tej ostatniej – oprócz podziwiania fasady i bogatego wnętrza – nadarzyła się okazja uczestniczenia w pokazie działania wahadła Foucaulta i zwiedzania krypt, w których znajdują się groby m.in. Piotra Skargi i Sławomira Mrożka. Mury zwiedzanych kościołów okazały się bardzo przyjazne dla spragnionych chłodu turystów, którzy dzięki nim zachowali siły na dalszą część wycieczki. Na dobry humor wpłynął zapewne również cień starych drzew rosnących na plantach, którymi przemieszczano się do głównego gmachu Muzeum Narodowego.

     A tam czekała piękna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Zarówno okoliczności powstania obrazu, jak i losy arcydzieła zbliżyły młodych humanistów  do czasów renesansu i oświecenia, a także epok późniejszych. „Na deser” wszyscy rozsmakowali się w rzemiośle artystycznym prezentowanym na jednej ze stałych wystaw.

    Zmęczeni, ale i zadowoleni wróciliśmy, do Krzeszowic. Jak widać humanistom żadna pogoda nie przeszkodzi w obcowaniu z historią sztuki.

                                                                                                         Alicja Mosur