Z WIZYTĄ W MUZEUM PRZYRODNICZYM

Ostatni dzień nauki przed trwającymi feriami zimowymi klasa IIB spędziła nietypowo. Zamiast przyswajania suchej wiedzy w szkolnych ławkach, uczniowie mieli okazję obcować z prawdziwymi przedstawicielami królestwa zwierząt. Spotkanie z fauną miało miejsce w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Uczestnicy warsztatów poświęconych gadom oraz płazom poznali morfologię i anatomię zwierząt tych dwóch gromad z bliska. Każdy mógł poprzez dotyk zaznajomić się z rodzajem pokrycia ciał zwierząt, lokalizacją żeber i na tej podstawie wydedukować o sposobie oddychania. Podręcznikowe ryciny ropuch, węży i jaszczurek ożyły na naszych oczach.

Kolejnym punktem pobytu w Muzeum ISEZ PAN było zwiedzanie kilku wystaw muzealnych. Wraz z Panią przewodnik przenieśliśmy się do ery lodowców, by przyjrzeć się potężnym kościom mamutów i nosorożców, z których wiele odnaleziono na terenie Małopolski. Młodzi biolodzy odkryli tajemnice mórz i jezior, lasów dżungli i pustynnych równin. Wielobarwne ryby, mięczaki. Muszle o niespotykanych kształtach. Terraria z budzącymi respekt pająkami wijącymi na naszych oczach nici. Liczne gatunki egzotycznych gadów. Nieokiełznane małpy. Na koniec – wystawa przeróżnych minerałów, drogocennych kamieni.

Interaktywna lekcja biologii na długo zostanie w pamięci uczniów. Przebywanie wśród organizmów omawianych na szkolnych zajęciach w wielu z nas rozbudziło przyrodniczy entuzjazm i dziecięcą ciekawość. Doświadczenia i wspomnienia tego dnia są z pewnością wartościowe,  niezapomniane.

Alicja Mirek IIB