Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Na południowo-wschodnich krańcach Europy. Relacja z wycieczki uczniów LO do Turcji i Grecji

Zdjęcie do artykułu

Niedługo po północy, we wtorek, 15 października, grupa licealistów, wyruszyła na dziesięciodniową wycieczkę do Turcji - kraju na pograniczu Europy i Azji i Grecji – centrum antycznego świata.

Najpierw Stambuł. Ta ponad 15, 5 milionowa metropolia, największe miasto Turcji i stolica dawnego Bizancjum to pierwszy przystanek w naszej podróży. Przemierzając ulice i place staramy się „dotknąć” odmiennej kultury, religii, tradycji. Z chustami na głowach, w długich spódnicach (dziewczyny), na boso, zwiedzamy monumentalne wnętrze Błękitnego Meczetu. W skupieniu słuchamy burzliwej historii Hagii Sophii, podziwiamy malowidła ścienne i – wyglądającą na zawieszoną w powietrzu – kopułę. Docieramy do dworca kolejowego, na którym kończy trasę słynny Orient Express. Wsłuchujemy się w nawoływania muezina i zachwycamy różnorodnością zapachów na ogromnych targowiskach. I oczywiście zamawiamy kebab oraz delektujemy się herbatą i kawą po turecku.

Następnie Meteory. To malownicze formacje skalne, znajdujące się w greckiej Tesalii. Tutaj średniowieczni mnisi wybudowali niezwykłe monastyry - unikat na skalę światową. Trudno uwierzyć, że w czasach, gdy nie było możliwości korzystania z ułatwiających pracę dźwigów, a materiały budowlane trzeba było wnosić na wysokie szczyty na plecach, powstaje tak niezwykłe połączenie cudu natury i pracy rąk ludzkich. Sprzyjająca pogoda pozwala nam także podziwiać zapierające dech w piersiach widoki ze szczytów skalnych.

Kolej na Termopile. Miejsce, w którym w 480 r. p.n.e. doszło do ważnej bitwy Greków z Persami. O wydarzeniach przypomina pamiątkowa tablica i pomnik Leonidasa. Pani przewodnik przybliża nam okoliczności tego wydarzenia i wskazuje miejsce, gdzie kiedyś był, utrwalony w podręcznikach, wąwóz.

Czas na Ateny. W stolicy Grecji przenosimy się do złotego wieku kultury greckiej. Zmierzając ku Akropolowi, przechodzimy przez urokliwy gaj oliwny. Ze szczytu podziwiamy panoramę miasta, ruiny starożytnej agory i pierwszego teatru. Ale przede wszystkim jesteśmy pod wrażeniem Partenonu. Podziwiamy piękno, harmonię, symetrię - cechy, które bardzo cenili starożytni architekci. Błękit nieba i promienie październikowego słońca podkreślają niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Skiathos. Wyspa Boskiego Wiatru z urokliwą plażą Koukounaries . Miejsce, gdzie nagrywane były sceny do musicalu „Mamma Mia” . Docieramy tu statkiem. W czasie podróży tańczymy w rytm greckiej muzyki. Kapitan, Grek o południowym temperamencie, potrafi rozbawić najbardziej opornych. Słoneczna pogoda, piaszczysta plaża, ciepła woda zatoki kuszą niemiłosiernie. A w drodze powrotnej … delfiny! Wybrańcom udało się nie tylko podglądnąć te sympatyczne zwierzęta, ale także zrobić zdjęcia.

Urokliwe Paleos Panteleiomonas. Wioska – skansen położona na zboczu Olimpu z zachowanymi starymi domami i kamiennymi uliczkami. Z punktu widokowego rozciąga się piękny widok na góry i morze. W tutejszych sklepikach kupujemy lokalne wyroby: miody pomarańczowe i kasztanowe, kosmetyki z oliwek czy herbatę o leczniczych właściwościach zwaną gojnikiem.

Na koniec Saloniki. Miasto, w którym ślady przeszłości (Biała Wieża, ruiny starożytnej agory, grecka Hagia Sophia) łączą się z dynamiką studenckiego życia (tu znajduje się największy w Grecji uniwersytet). Ostatni grecki gyros, pyszna kawa parzona w tygielku i….pora wracać do domu.

Nie sposób dokładnie opisać każdy punkt programu tej niezwykłej wycieczki, która realizowała cele zarówno edukacyjne, jak i integracyjne. Tym bardziej trudno oddać wszystkie przeżycia, emocje, wzruszenia, odtworzyć smaki, zapachy, kolory, dźwięki. Mamy nadzieję, że wszystko to pozostanie na fotografiach, w przywiezionych pamiątkach, a przede wszystkim wspomnieniach.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. A. Kwiecień (kierownik wycieczki), p. A. Bilska, p. A. Mosur i p. J. Banach.

Alicja Mosur

Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu