Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Julia Wójcik laureatką konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki

Zdjęcie do artykułu


Uczennica naszego liceum Julia Wójcik z klasy III c została laureatką czwartej nagrody konkursu poświęconego życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Konkurs ten we wrześniu ubiegłego roku ogłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. 29 grudnia 2021 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Julia, w gronie innych laureatów, odebrała nagrodę z rąk Ministra Edukacji Przemysława Czarnka.


Konkurs zatytułowany „Bo piękno na to jest,by zachwycało. Kreatywnie o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida” był jednym z elementów obchodów Roku C. K. Norwida (2021)ogłoszonego w związku z dwusetną rocznicą urodzin wybitnego polskiego poety.


Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu projektu edukacyjnego z elementami pracy badawczej, który w kreatywny i oryginalny sposób będzie propagował wiedzę na temat wybranych aspektów twórczości Czwartego Wieszcza.


Znawcy poezji Norwida zgodnie twierdzą, że zawiera ona niezwykle głębokie i ważne treści, ale
w odbiorze jest trudna, a właściwe odczytanie zwłaszcza wierszy i dramatów wymaga uwagi, szerokiej wiedzy i intelektualnego wysiłku. Julia bardzo dobrze poradziła sobie z tym zadaniem.
W oparciu o wybrane wiersze i grafiki romantycznego poety oraz naukowe opracowania jego dorobku, stworzyła projekt zatytułowany „Nici z mego życia”. Tytuł ten nawiązuje do obecnego w wierszach Norwida motywu czarnej nici i ujawnia, że narratorem - przewodnikiem po multimedialnym świecie
projektu- jest sam Poeta. W tę narrację wplecione są cytaty z wypowiedzi Norwida, film dokumentalny poświęcony pisarzowi oraz grafiki wykonane przez Julię- te elementy sprawiają, że zdobywanie wiedzy o Norwidzie staje się dla odbiorcy ciekawe, a nawet intrygujące, co z pewnością ułatwia przyswojenie nieoczywistych treści.


Julia wykazała się zdolnościami interpretacyjnymi i badawczymi,pomysłowością i zaangażowaniem w realizację projektu, co ostatecznie zaowocowało sukcesem.


Gratulujemy!