Sukcesy 2014/2015

18.06.2015 W Zespole Szkół RCKU w Czernichowie odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród przewodniczącego Rady Powiatu „Talent Powiatu”. Z naszego Liceum nominowani do nagrody byli: Wojciech Różowski z klasy I b oraz Michał Basa z klasy  II b. Spośród 5 kategorii obaj Nasi uczniowie zostali laureatami w dwóch kategoriach tj: Wojciech Różowski za osiągnięcia w dziedzinie matematyczno-przyrodniczej – jako laureat I miejsca w Konkursie młodych naukowców E(x)ploryoraz Złoty medalista w kategorii programowanie na Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Informatrix 2015 World Final”.

3 czerwca 2015 r. w Kinie Kijów odbyła się Gala Malopolskiego Programu Stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych Sapere Auso. Uczeń naszego liceum Wojciech Rózowski odebrał z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy certyfikat stypendysty przyznany dla ucznia za szczególne osiągnięcia edukacyjne. Wojtkowi w tym szczególnym dniu towarzyszyli i składali gratulacje m.in. rodzice, dyrekcja szkoły i wicestarosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka. Wojtek nadal pomnaża swoje osiągnięcia edukacyjne i już wkrótce czekają go kolejne wyróżnienia i gratulacje.

W tegorocznej edycji konkursu złoty medal w kategorii programowanie otrzymał Wojciech Różowski, za projekt, pt. „Modularny system operacyjny”, za który został wcześniej nagrodzony pierwszym miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Naukowym E(x)plory. Projekt dotyczy stworzenia nowego systemu operacyjnego, który dzięki swojej innowacyjnej architekturze może być z łatwością przenoszony na różne architektury sprzętowe (komputery osobiste, smartfony, tablety czy serwery) oraz charakteryzuje się dużą niezawodnością i szybkością działania.

  Z tymi zawiłymi, zarówno  polskimi, jak i obcymi nazwami potraw, musieli zmierzyć się nasi uczniowie w poniedziałkowym dyktandzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie. Hitem okazała się nazwa „foie gras”, która  nieznającym  języka francuskiego uczniom przysporzyła sporo trudności -  prawda, że powiedzieć „pasztet strasburski” byłoby o wiele łatwiej?  Jednak ekipa naszej szkoły śmiało stawiła czoło wyzwaniu –i oto Iza Malczyk z klasy II B wywalczyła drugie miejsce.

Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic, który stworzył od podstaw modularny system operacyjny, wygrał IV edycję Konkursu Naukowego E(x)plory. Swój autorski projekt zaprezentuje na największym konkursie informatycznym w Europie – Infomatrix. Drugie miejsce zajął Jan Przybyłowicz z Warszawy, zaś trzecie zespół dwóch licealistek z Opola i Piotrkowa Trybunalskiego: Dominika Bakalarz i Joanna Jurek.

Tak o swoim projekcie mówi Wojtek: „Celem mojego projektu pt. "Modularny system operacyjny" jest rozwiązanie największych problemów współczesnych systemów operacyjnych, czyli ich małej stabilności i niskiej przenośności. Zaprojektowałem i stworzyłem nowy system operacyjny, który ze względu na swoją modularną budowę „nie zawiesza się” oraz może z łatwością być używany na różnym sprzęcie: od komputerów, przez tablety i telefony aż do sterowników czasu rzeczywistego - w centralnych jednostkach kontrolerów. Mój projekt otrzymał bardzo pozytywne recenzje od dr. hab. Marka Skomorowskiego, prof. UJ - szefa Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ oraz dr. hab. Leszka Kotulskiego, prof. AGH - kierownika Katedry Informatyki Stosowanej AGH. Kilkudniowe zawody finałowe odbędą się pod koniec marca w Gdyni”.

Uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Krzeszowicach Wojtek Różowski z klasy I b został zakwalifikowany do etapu regionalnego konkursu E(x)plory, który odbędzie się w styczniu w Kielcach. Jest on przeznaczony dla młodzieży w wieku 14-20 lat z całej Polski i ma służyć odkrywaniu naukowych talentów oraz rozwijaniu innowacyjności i przedsiębiorczości młodych ludzi. Od kilku lat laureaci E(x)plory z powodzeniem reprezentują Polskę na najważniejszych zagranicznych konkursach naukowych. Laureaci wyłonieni   spośród 30 najlepszych projektów wybranych przez jury podczas finału konkursu zdobędą stypendia naukowe oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży.