MAMY FINALISTKĘ KONKURSU KNOW AMERICA 2017

Tegoroczny konkurs KNOW AMERICA odbył sie z akcentem naszego liceum. Uczennica klasy drugiej KATARZYNA KOZIOŁ przeszła wszystkie etapy konkursu  i została finalistką pokonując ponad 1000 innych uczniów. Serdecznie Kasi gratulujemy!

Oto jej krótka relacja z pobytu w Warszawie.

"W programie wyjazdu mnóstwo było wizyt w atrakcyjnych miejscach, począwszy od muzeów, przez amerykańskie restauracje, aż po rezydencję Ambasadora Stanów Zjednoczonych. Odwiedziliśmy także American School of Warsaw, gdzie mogliśmy uczestniczyć w zajęciach razem z uczniami tej szkoły. Nagroda główna jest bardzo atrakcyjna, ale nawet zostając finalistą konkursu i jadąc na 3 dni do Warszawy można spędzić czas w naprawdę świetny sposób i poznać wielu ciekawych ludzi z różnych zakątkow Polski."

Przypominam o zasadach konkursu i już teraz zachęcam do udziału w przyszłym roku!

 

Konkurs Know America składa się z trzech rund. Pierwsza runda: test wielokrotnego wyboru - należy odpowiedzieć na 80 pytań, 40 w języku polskim i 40 w angielskim. W każdym pytaniu mamy cztery możliwości do wyboru; poprawna odpowiedź na pytanie może wymagać zaznaczenia jednej lub więcej możliwości. Za prawidłową odpowiedź otrzymuje się jeden punkt. Uczestnicy wypełniają formularz pytań na stronie internetowej konkursu. Oto przykładowe pytania:

1. Alexis de Tocqueville twierdził, że demokracja stanowi zagrożenie dla wolności. Uważał jednak, że amerykańska wersja demokracji ma duże szanse ocalić wolność dzięki:

a) Powszechnej równości praw dla białych wolnych mężczyzn

b) Popularności stowarzyszeń

c) Możliwości ekspansji na Zachód

d) Równości warunków życia 

2. Nie każdy cukierek w Ameryce musi być słodki. W latach 1880. w Atlantic City na wschodnim wybrzeżu rozpoczęto produkcję tego właśnie rodzaju cukierków, do których produkcji używano soli, (ale nie z wody morskiej). Cukierek ten, sprzedawany dziś w całych Stanach Zjednoczonych jako atrakcja turystyczna nazywa się:

a) Saltine

b) Salt water taffy

c) Salty Candy

d) Sour grape (Candy)

3. What were the main concerns of Seneca Falls Convention?

a) Ending slavery

b) Providing women with rights to vote

c) Maintaining prohibition

d) Prohibiting wearing weapons in public places

 4. The headquarters of which medium is located on 620 Eighth Avenue In New York?

a) The New Yorker

b) NBC

c) The New York Times

d) New York Observer

Druga runda polega na napisaniu eseju (w języku polskim) na jeden z 15 tematów zaproponowanych na stronie konkursu. Esej powinien mieć objętość od pięciu do ośmiu stron formatu A4 (1800 znaków ZE SPACJAMI na stronie), czyli łącznie 9 000 – 15 000 znaków.

Trzecia runda odbywa się podczas spotkania w Warszawie. Jednym z jej elementów jest rozmowa z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Amerykańskiej i Fundacji Wspomagania Wsi.