DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole miał miejsce Europejski Dzień Języków. Oto relacje dwóch uczennic w nim uczestniczących.

  10 października 2016 roku odbył się w naszej szkole Dzień Języków Europejskich. W sali numer 13 zaprezentowały się trzy grupy, funkcjonujące w naszym liceum: angielska, hiszpańska oraz francuska. Wszyscy uczniowie mieli okazję, aby w łatwy, ale zarazem przyjemny i zabawny sposób nauczyć się czegoś interesującego o zagranicznych językach.

       Angielskiego wszyscy uczymy się od wielu lat, ale tak naprawdę sami nie wiemy dużo o jego korzeniach i pochodzeniu. Informacje o tym języku przedstawione zostały przez Wojciecha Różowskiego z klasy III b , który poprowadził całą imprezę, płynnie posługując się językiem angielskim, zaskakując w ten sposób swoich rówieśników. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek, usłyszeliśmy jakie są różnice między wymową rożnych słów w obcych językach, oglądaliśmy także zabawne nagrania, filmy.

Uczniowie klas pierwszych i drugich również mogli się wykazać swoją wiedzą. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa grupa, która wzięła udział w Quizie. Ich zadaniem było rozpoznanie języka obcego ze słuchu, nawet japońskiego czy irlandzkiego!

Zaprezentowała się również grupa hiszpańskiego. Damian Łydek i Radomir Strzelczyk z klasy IIIb  przybliżyli nam wiele wiele interesujących, lecz trudnych do wymowy wyrazów oraz trabalenguas, czyli tak zwane łamańce językowe. Zachęcali w ten sposób do integracji i wspólnej zabawy w powtarzaniu zdań.

Natomiast grupa francuska zadbała o to, aby po godzinie zaspokoić nasze kubki smakowe! Kilka dziewczyn częstowało wszystkich francuskimi przysmakami, między innymi ciasteczkami, koreczkami czy mini kanapeczkami. Wymagało to wiele poświęcenia, aby je przygotować, lecz nie poszło to na marne- każdy był zachwycony i pojedzony!

Aby nie było za dużo nudnej teorii, przemowy Wojtka były co jakiś czas przerywane występami muzycznymi uczennic naszej szkoły: Katarzyny Czerwonki z II b, Karoliny Płoszczycy z II a i Adrianny Gieruli z II a. Pokazały, że nasze liceum posiada wiele talentów muzycznych, które należy rozwijać.

       Dzień Języków Europejskich był szansą na to, aby każdy z uczniów dowiedział się czegoś, o czym wcześniej nie wiedział, nauczył się języków, których może nigdy nie próbował się nauczyć i zasmakował regionalnych przysmaków, choć nawet nie pomyślał, że okażą się jego ulubionym daniem! Cała szkoła była zadowolona z tego, że kultura innych państw została nam w tym dniu przybliżona, że mogliśmy w zabawny sposób wspólnie spędzić czas, poszerzając naszą wiedzę o językach obcych, a chętni uczniowie mogli się zaprezentować w Quizie czy też na muzycznym występie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni po tej imprezie i liczą na to, że będą częściej organizowane!

Justyna Kuć

 

 

Dnia 10.10.2016 w naszym LO odbył się dzień języków europejskich. Uczniowie zebrali się w naszej auli na 5 i 6 lekcji. Prezentacje rozpoczął Wojciech Różowski, pokazując nam historię języka angielskiego jak i wiele ciekawostek z nim związanych. Na gitarze zagrała nam Kasia Czerwonka, która także pięknie zaśpiewała jak i Ada Gierula z Karoliną Płoszczycą. Po języku angielskim przyszedł czas na język hiszpański, który w naszej szkole od kilku lat cieszy się popularnością. Chłopcy z 3 klasy zaprezentowali łamańce po hiszpańsku oraz pokazali nam wiele ciekawostek. Na końcu wystąpiła grupa francuska, która uraczyła nas przepysznym francuskim jedzeniem, które na pewno było rozkoszą dla każdego podniebienia. Dziewczyny z klas 2 przygotowały bagietki, oliwki, łososia, fromagé i ciasteczka i poczęstowały nimi publiczność. Myślę ze wszystkim bardzo podobał się ten dzień i z niecierpliwością czekają na kolejną edycję.

Karolina Szafran.