I nazwę Cię - Kościuszko!

  W tym miesiąciu wszystkie klasy naszego liceum wybrały się do galerii w Pałacu Vauxhall, aby podziwiać wystawę autorstwa pani Barbary Wachowicz - "Nazwę Cię- Kościuszko!''

Jak sam tytuł wystawy sugeruje, jej bohaterem jest nasz patron Tadeusz Kościuszko. Poznajemy jego historię od narodzin w 1746 roku w Mereczowszczyźnie na Polesiu, aż do śmierci 15 października w 1817 roku w Solurze.Tadeusz Kościuszko znany w Polsce przede wszystkim jako wybitny strateg wojskowy oraz dowódca insurekcji,zajmuje bardzo ważne miejce w historii Stanów Zjednoczonych oraz w sercach ich mieszkańców. Pani Barbara Wachowicz zwiedziła Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu śladów Tadeusza Kościuszki. Owocem jej poszukiwań jest właśnie ta wystawa, którą oglądając możemy podziwiać między innymi list George'a Washingtona, w którym potwierdza on, że Kościuszko był naczelnym dowódzcą jak i autorem projektu prac fortyfikacyjnych West Point. Ponadto częścią wystawy są zdjęcia szkół polskich jak i amerykańskich. których patronem jest Kościuszko.W USA możemy nawet odnaleźć miasto Warsaw w Kościuszko County w stanie Indiana.

Wystawa pani Barbary Wachowicz pozwoliła nam spojrzeć na Tadeusza Kościuszkę z innej perspektywy. Był nie tylko bohaterem polskim, lecz także amerykańskim. Legenda Kościuszki, jest więc wciąż żywa co najmniej na dwóch kontynentach.

 

Karolina Bachowska kl. IIIB