„20-40-20”

W tym roku przypadają rocznice dwóch ważnych wydarzeń: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. W związku z tym Instytut Pamięci Naukowej przygotował wystawę multimedialną pod znaczącym tytułem „20-40–20”- od Bitwy Warszawskiej do Katynia.

Na stronie IPN czytamy: „Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – ­jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.”

 

Na uwagę zasługuje również kolejna edycja akcji IPN „Guzik Katyński”, który symbolizuje pamięć o zamordowanych Polakach w kwietniu i maju 1940 roku.

 

„Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie, (…)”

Zbigniew Herbert „Guziki

 

https://ipn.gov.pl/pl/80-rocznica-zbrodni-kat/historia-z-ipn/95019,Guzik-Katynski-znak-wspolnej-pamieci-o-Tych-ktorzy-zgineli

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/109787,Wystawa-multimedialna-20-40-20-czyli-od-Bitwy-Warszawskiej-do-Katynia.html