Czym zajmuje się Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini?

!4 maja odwiedziliśmy Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini. Zostaliśmy oprowadzeni po całym kompleksie w którym znajduje się wiele różnych urządzeń takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła itp. Zostały nam przedstawione schematy działań tych narzędzi służących do pozyskiwania energii w ekologiczny sposób. Technologie umożliwiające wytwarzanie energii z OZE wzajemnie się uzupełniają. Jest to bardzo przyszłościowa dziedzina, gdyż dzięki niej można zapewnić energię cieplną i elektryczną dla domu.

Dowiedzieliśmy się również jak ważne dla naszego środowiska jest zmniejszenie zanieczyszczenia powodowanego min przez elektrownie węglowe czy samochody. Dzięki nowym technologiom OZE poprawimy jakość swojego życia, a także środowiska przyrodniczego wokół nas.

Wymienione powyżej technologie są jeszcze stosunkowo drogie dla przykładu; pompa dająca tylko ciepło kosztuje około 30 tysięcy, a pompa, która może służyć też jako klimatyzacja około 60 tysięcy. Warto dodać, że montowanie pomp ciepła opłaca się połączyć z panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu koszty pracy pompy spadną praktycznie do zera.

Koszt montażu paneli na średni jednorodzinny dom to około 16 tysięcy złotych. Aby wyprodukować energię dla takiego domu potrzebne będzie aż 16 ogniw fotowoltaicznych. Obecnie produkuje się 2 typy tych urządzeń: polikrystaliczne i monokrystaliczne, różnią się sposobem montażu na dachu, a także parametrami.

Niemniej jednak montaż ekologicznych źródeł energii jest opłacalny ponieważ nie zużytą energię możemy odesłać do elektrowni, gdzie będzie ona magazynowana. Taka inwestycja zwraca się po kilku latach i jest w obecnych czasach bardzo dobrym rozwiązaniem na zastąpienie przestarzałych kotłów węglowych.

 

Objaśnienie:

Pompa ciepła – to maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).

Ogniwo fotowoltaiczne – to element półprzewodnikowy, w którym następuje konwersja światła w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego.

 

Michał IB