EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Europejski Dzień Języków to  międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone  corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Święto zostało ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku.

Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe. W poszczególnych państwach obchody są koordynowane przez Krajowe Punkty Kontaktowe. Celami święta są przede wszystkim:

  • ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
  • propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
  • propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

(wikipedia)

Nie mogło zatem zabraknąć naszej szkoły, która od wielu lat bierze udział w obchodach tego święta. Z miesiecznym opóźnieniem, ale z przytupem uczciliśmy Dzień Języków, nad którym czuwała Królowa Elżbieta II, namalowana przez Julię Kuryło z klasy 2a. Było trochę o historii powstania języków, quiz wiedzy o tym dniu dla wszystkich uczniów klas pierwszych i drugich (zwycięzcą został uczeń klasy 2b- Miłosz Woszczyna), konkurs wiedzy dla klas reprezentowanych przez czwórki uczniów (w tej konkurencji zwyciężyła klasa 2a), powitaliśmy przedstawicieli z różnych krajów -  Szkota, Hiszpanów, Niemkę, Francuza i Rosjanina, w których wcielili się uczniowie klas drugich. Czas umiliła nam też Aleksandra Solawa śpiewając piosenkę po angielsku. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w Karaoke, a publiczność szalała:)

Nie zabrakło też czegoś dla ciała i po uroczystości można było spróbować narodowych specjałów z Hiszpanii, Francji oraz Niemiec przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.