Świętujemy #100 lat PL i USA

W dniu 19 września 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć Panią Paulę Walker – Konsula USA w Krakowie. Wizyta Pani Konsul inspirowana była trwającymi przez cały 2018 rok, obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestniczyliśmy w niecodziennej lekcji historii i języka angielskiego. Na ekranie pojawiły się znane i bliskie nam postacie : Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Ignacy Paderewski, także prezydent USA Thomas Woodrow Wilson, który 8 stycznia 1918 r. postulował utworzenie niepodległego państwa polskiego ze swobodnym dostępem do morza.

Poznaliśmy także ciekawe okoliczności odszukania wyjątkowego świadectwa wspólnej historii. Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” ( ang. Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States). Ten niezwykły dokument, to 5,5 miliona podpisów Polaków zawartych w 11 tomach, opracowanych w 1926 i przekazanych prezydentowi Calvinowi Coolidge na okoliczność 150. rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości.

Naród Polski przesyła Obywatelom Wielkiej Unii Amerykańskiej braterskie pozdrowienie wraz z zapewnieniem najgłębszego podziwu dla stworzonych przez Was instytucji w których Wolność, Równość i Sprawiedliwość znalazły swój najwyższy wyraz, stając się gwiazdą przewodnią dla wszystkich nowoczesnych demokracji” . Pod tymi pozdrowieniami znalazły się podpisy władz II Rzeczypospolitej, twórców kultury, duchowieństwa, przedstawicieli licznych organizacji społecznych, setek tysięcy polskich uczniów i zwykłych obywateli.

W drugiej części spotkania Pani Konsul odpowiadała na pytania uczniów i z uśmiechem pozowała do wspólnych pamiątkowych zdjęć.

 

                                                                                  Danuta Kasperczyk

pliki: 
ZałącznikWielkość
Image icon 20180919_084347.jpg868.53 KB